poster

První člověk

 • USA

  First Man

 • Japonsko

  ファースト・マン

 • Slovensko

  Prvý človek

 • Nový Zéland

  First Man

 • Austrálie

  First Man

 • Velká Británie

  First Man

 • Kanada

  First Man

Drama / Životopisný / Historický

USA / Japonsko, 2018, 141 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dr.horrible
  *****

  Mne sa strašne páči, že Chazellea ako režiséra nie je ku komu prirovnať. Konkrétne jeho práca s hudbou (zatiaľ vo všetkých jeho filmoch a zakaždým inak) je brilantným mixom dokonalého technického prevedenia a pomalej a tichej emocionálnosti. Či už ide o storytelling v podaní Emmy Stone, Tellerovho zápasu s bicími, alebo prvých krokov na podklade prenádherného Hurwitzovho ústredného motívu, vždy je to rozdielnym spôsobom dojímavé. Pripúšťam, že sa možno ešte nedopracoval do momentu, kedy by dosiahol naozajstnú hĺbku, ale pre mňa ako diváka, sú jeho žánrové cvičenia splneným snom. Zážitok.(10.1.2019)

 • MrHlad
  ****

  Damien Chazelle je jeden z nejzajímavějších mladých filmařů současnosti a sám nevím, jestli je lepší jeho Whiplash nebo La La Land. Každopádně díky těmhle dvěma filmům ukázal, že nehodlá být zaseklý u jednoho jediného žánru, takže jsem se na biografii Neila Armstronga a příběh o dobývání Měsíce dost těšil. A částečně jsem dostal přesně to, co jsem čekal a chtěl. Technicky dokonalý film, kterému sluší velké plátno v IMAXu, má skvělou kameru i zvuky a hudbu, díky které není problém bát se při startu Apolla 11 podobně jako u regulérního hororu. Kouká se na to skvěle. Chazelle se ale pokouší vyprávět možná až příliš mnoho věcí, které se okolo celé události odehrály, a těch příběhů pilotů, inženýrů a rodin je tu zkrátka moc. Tak moc, že spousta z nich vyšumí do ztracena a dějově nikam zásadně nevede, nebo nemá takový emocionální dopad, jak by asi tvůrci chtěli. Celkově jde ale pořád o film, který je nutné vidět a pokud možno v co nejlepším a největším kině. V něm se První člověk může srovnávat s Gravitací nebo Intestellarem. Minimálně po té technické stránce.(4.10.2018)

 • D.Moore
  *****

  Whiplash, jsem neviděl, kýčovitý La La Land mě nebavil, ale z Prvního člověka jsem bezvýhradně nadšený. Strhující letecké scény všeho druhu (máte pocit, že tam sedíte s ním/s nimi) prokládá neméně dramatickými výjevy z toho "obyčejného rodinného života", Ryan Gosling zase jednou velmi dobře hraje a věřil jsem mu všechno. Scénář přitom vůbec není taková ta klasická životopisná záležitost, při jejímž sledování si divák jen v duchu odškrtává položky, a na hranici kýče se dostane až v závěru (náramek), ovšem vybalancuje to, nespadne a nenatluče si. Mám radost také z toho, že můžu zase jednou pochválit hudbu. Justin Hurwitz totiž hraje na teremin, scénu s Gemini doprovází valčíkem a při přistání na Měsíci burácí tak dramaticky, jako kdyby spolupracovali Hans Zimmer s Philipem Glassem. Na soundtrack se tedy moc těším.(11.10.2018)

 • lamps
  ****

  Je moc fajn vidět, že hvězdně obsazená studiová oscarovka může být podána bez samoúčelného emocionálního kalkulu, spoléhajíc výhradně na herce, formální preciznost a takřka geniální režisérský um. První člověk je pocitové drama o jednotlivci, který musel hledět navzdory nepřízním osudu vpřed a nakonec udělal největší krok v historii lidstva. Příběh jednoduchý a postavený na řadě morálních klišé, ale díky komorní subjektivní komunikativnosti (žádné oslavné patriotické chorály během klíčové scény nečekejte) je zároveň osobitý a hodnotný. Přesto v tom ale pořád vidím nenaplněný potenciál. Vykreslení Armstronga jako strojového dříče, který si jednou pobrečí a po zbytek filmu nosí stejný výraz, není zrovna šťastným rozhodnutím (a Goslingův tradičně minimalistický výkon to podtrhává), a scénář se příliš uchyluje do méně zajímavé rodinné zóny na úkor zvýraznění vztahu Armstronga s ostatními kosmonauty - ten film mohl být přenádherným epitafem ztráty bližních pro dosažení vysněného, osud jedince přesahujícího cíle, kdyby se tak nerozkročoval mezi osobní, politické a čistě percepční sféry a kdyby místy tak formálně nedeklamoval svou dramatickou chtěnost. Takhle je to "jen" zajímavě natočené a božsky ozvučené životopisné drama s vesmírným přesahem, který hraje fyzicky možná menší roli, než budete očekávat (což není vůbec špatně).(10.10.2018)

 • poz3n
  ***

  Klasický případ kvalitního Hollywoodu, jenž má můj obdiv za svou technickou stránku, ale téměř se mě emočně nedotkl. Chazelle natočil zatím svůj nejméně autorský a nejvíce akademický snímek. I tak se sice stále jedná o chvílemi docela neobvyklou podívanou s mnoha specifickými výrazovými prostředky (využití blízkých detailů v kombinaci s chvěním kamery utváří zvláštně dokumentární nádech a atmosféru působící realistickým dojmem), na druhou stranu jde ale První člověk po již několikrát vyšlapaných kolejích a pokud jste viděli především Správnou posádku a Apollo 13, nenabídne vám Damien Chazelle tentokráte nic extra nového a svěžího. Zásadní problém jsem pak měl s hlavním hrdinou. Mlčenlivý a emoce neprojevující Armstrong v podání Goslinga je postava, která si mé sympatie příliš nezískala. Jako divák jsem tak cítil k hlavní postavě stejný emoční chlad, jakým se ona po celou dobu projevovala vůči okolí. Ve výsledku jsem tak oceňoval zručně natočené scény (vyjma těch několika do očí bijících CGI celků na startující raketu, fuj), jejichž dějová souvislost mi byla vlastně docela dost volná. Trochu se bojím, aby Chazelle nešel podobnou cestou, jakou se vyvíjí třeba Denis Villeneuve. Od originálních, silně autorských snímků se posunul do role velkého hollywoodského hráče, který sice točí první ligu, ale jeho filmy už nemají ten raný elán a to něco navíc, co mě dokázalo strhnout a uhranout. 5/10(16.10.2018)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 29. 8. 2018 na filmovém festivalu v Benátkách. (CrypzzXD)

 • - Když Armstrong (Ryan Gosling) hovoří o tom, že pošle svou dceru do Saskatchewanu, aby se pokusil o její vyléčení, mluví o Dr. Haroldu Johnsovi, který vyvinul léčbu záření Cobalt-60. (willy1)

 • - Film byl poslán do kin pod krycím jménem „Sputnik“. (dan4815)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace